SSS - ERASMUS+

ERASMUS+’A İLİŞKİN

SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

 

1. ECTS nedir?

ECTS, European Credit Transfer and Accumulation System kısaltmasıdır. Türkçesi AKTS'dir.

 

2. Karşı okuldan alınan 6 AKTS’lik bir ders kendi fakültemde 2 ders ile eşleştirilebilir mi?

Karşıdan alınan 6 AKTS’lik bir ders fakültenizde 3-3 AKTS’lik iki ders ile eşleştirilebilir ya da bunun tam tersi yapılabilir.

 

3. Dersler birebir uyuşmak zorunda mıdır?

Hayır dersler birebir uyuşmak zorunlu değildir.

 

4. Öğrenci karşı okula gittikten sonra önceden seçmiş olduğu derslerde değişiklik yapılabilir mi?

Öğrenci karşı okula gittikten sonra derslerinde değişiklik olabilir. Bu durumda “Changes-Değişiklik Belgesi” hazırlanır.

 

5. İlk dönem giden öğrenciler ikinci döneme hibesiz olarak uzatma yapabilirler mi?

İlk dönem Erasmus+’a giden öğrenciler, Erasmus Bölüm Koordinatörlüğünün ve öğrenim gördüğü bölümünün onay vermesi halinde ikinci döneme hibesiz olarak uzatma yapabilir. Bu durumda “Extension Form-Dönem Uzatma Formu” hazırlanır.

 

6. Erasmus+ öğrenim hareketliliğinden kimler yararlanabilir?

Bir yükseköğretim kurumunda tam zamanlı olarak eğitim gören, 30 ECTS kredi alan ve bir dönem transkripti olan lisans, bir alt kademe transkripti olan yüksek lisans/doktora öğrencileri Erasmus+ öğrenim hareketliliğinden yararlanabilir.

 

7. Avrupa’da istediğim herhangi bir üniversiteye Erasmus+ öğrencisi olarak gidebilir miyim?

Hayır gidemezsiniz. Bağlı bulunduğunuz Bölüm/Fakülte/Yüksekokul/Enstitü, sizin gitmek istediğiniz okulun programıyla ya da bölümüyle ikili anlaşma yapmış olmalıdır. Aşağıdaki linkten bölümünüzün hangi ülkelerle ve üniversitelerle ikili anlaşmasının olduğunu öğrenebilirsiniz.

http://erasmus.gazi.edu.tr/posts/download?id=173674

 

8. Erasmus+ programından yararlanmak için yabancı dil sınavına girmeli miyim?

Evet girmelisiniz. Erasmus+ öğrenim hareketliliği seçimi yapılırken not ortalamasının %50'si ve dil puanının %50'si alınır. Hesaplanan ağırlıklı ortalamaya göre ikili anlaşma kontenjanının elverdiği sayıda öğrenci Erasmus+ öğrenim hareketliliği için aday öğrenci olur.

Programdan yararlanmak üzere başvuruda bulunan öğrenciler, başvuru dönemlerinde http://erasmus.gazi.edu.tr sayfasından ilan edilen yer ve tarihlerde yapılan yabancı dil sınavlarına girebilirler ya da YÖK tarafından tanınan herhangi bir sınav sonucunu da teslim edebilirler.

 

9. Hibe almadan da Erasmus+ öğrenim hareketliliğinden yararlanabilir miyim?

Evet yararlanabilirsiniz. Erasmus+ fonundan hibe alamasanız da ilgili akademik yılın öğrenci seçim kriterlerini sağlamak ve başvurmak koşulu ile ikili anlaşmanızın olduğu karşı okullardan birine kontenjanlar dâhilinde “Hibesiz Erasmus+” değişim öğrencisi olarak gidebilirsiniz. Hibesiz öğrenciler de diğer başvurularla beraber genel değerlendirmeye tabi tutulur ve hibeli Erasmus+ öğrencileriyle aynı süreçten geçer. Hibesiz Erasmus+ öğrencileri hibeli öğrencilerden farklı olarak, bütçe hesaplamalarına dâhil edilmez ve kendilerine ödeme yapılmaz.

 

10. Erasmus+ öğrenci hareketliliği programından yararlandım, staj programından da yararlanabilir miyim?

Evet, yararlanabilirsiniz. Fakat yararlanmak istediğiniz ikinci programa başvurunuzda toplam puanınızın %10’u düşer. Her öğrenim kademesinde toplam 12 ay Erasmus+ hakkınız bulunmaktadır.

 

11. Alttan dersimin kalması durumunda Erasmus+ öğrenim ya da staj hareketliliğinden yararlanabilir miyim?

Evet yararlanabilirsiniz. Başvuru esnasında genel akademik not ortalaması lisans öğrencileri için 2.20/4.00, lisansüstü öğrenciler için 2.50/4.00 olduğu sürece ve 30 ECTS ders yükü olması şartı ile başvuru yapılabilir, hareketlilikten yararlanılabilir.

 

12. Okulumun uzaması durumunda Erasmus+ öğrenim ya da staj hareketliliğine başvurabilir miyim?

Evet başvurabilirsiniz. Başvuru esnasında genel akademik not ortalaması lisans öğrencileri için 2.20/4.00, lisansüstü öğrenciler için 2.50/4.00 olduğu sürece ve 30 ECTS ders yükü olması şartı ile başvuru yapılabilir, hareketlilikten yararlanılabilir.

 

13. Dördüncü sınıf öğrencileri Erasmus+ öğrenim ya da staj hareketliliğinden yararlanabilir mi?

Evet, dördüncü sınıf öğrencileri de Erasmus+ öğrenim hareketliliğinden yararlanabilirler. Ancak başvuruların gidilecek eğitim-öğretim yılından önceki dönemde başladığının unutulmaması gerekir.

 

14. Birinci sınıf öğrencileri Erasmus+ öğrenim hareketliliğinden yararlanabilir mi?

Birinci dönemini tamamlayan birinci sınıf öğrencileri, bir sonraki eğitim-öğretim yılında yararlanmak üzere Erasmus+ öğrenim hareketliliğine başvuru yapabilirler. Örneğin, 2017-2018 güz döneminde öğrenimine başlayan bir öğrenci, 2017-2018 bahar döneminde Erasmus+ öğrenim hareketliliğine başvuru yapabilir ve öğrenim hakkı kazandığı takdirde 2018-2019 yılı güz ya da bahar döneminde bu haktan faydalanabilir.

 

15. Dersleri saydırmada sorun yaşar mıyım? Derslerim sayılmazsa dönem kaybı yaşar mıyım?

Derslerin fakültemizde tamamlanması gereken kredilere denk gelecek şekilde sayılmasında sorun yaşanmaması için öğrencilerin, hareketlilik öncesinde gidecekleri üniversitede hangi dersleri alacağını ve bunların denkliklerini Erasmus Bölüm Koordinatörleri ile birlikte belirlemeleri gerekmektedir. Öğrenci, Erasmus Bölüm Koordinatörünün onayı ile belirlenen dersler dışında ders almadığı sürece sorun yaşamaz.

 

16. Kendi üniversitemde aldığım 30 kredilik ders, karşı üniversitede daha fazla krediye denk düşüyor. Bu durum sorun yaratır mı?

Derslerin kredilerinin 30-30 olması ideal durumdur. Ancak +/- 5 sapma olabilir. Önemli olan en az 30 kredilik ders alınması ve ders içerikleridir. Denklik verilen iki dersin kredisi aynı olmak zorunda değildir.

 

17. Öğrenim anlaşması tamamlandıktan sonra alacağım derslerde yurtdışına gitmeden ya da gittikten sonra değişiklik yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Erasmus Bölüm Koordinatörünün onaylaması ve Fakülte Yönetim Kuruluna sunulması şartıyla alınan derslerde değişiklik yapılabilir.

 

18. Erasmus+ stajı ders yerine sayılıyor mu?

Erasmus+ stajı 5 AKTS yerine geçer ve dördüncü sınıfın ikinci dönemi için bir seçmeli ders yerine sayılabilir.

 

19. Erasmus+’a giderken ders seçimini nasıl yapmalıyım?

Her öğrenci ders seçimini yapabilmek için Erasmus Bölüm Koordinatörüne başvurmalıdır. Akademik konular, Erasmus Kurum Koordinatörlüğünün yetkinlik alanı içinde değildir. Erasmus Bölüm Koordinatörüne gitmeden önce, eşleştirildiğiniz üniversitenin web sitesini ve akademik takvimini incelemenizi tavsiye ederiz. Döndükten sonra ders saydırma işlemlerinizle ilgili merak ettiğiniz soruları Erasmus Bölüm Koordinatörüne yöneltebilirsiniz.

 

20. Yurt dışında olduğum dönemde Gazi’ye kayıt yaptırmalı mıyım?

Evet yaptırmalısınız.

 

21. Gideceğim üniversitede herhangi bir kayıt/harç parası ödeyecek miyim?

Hayır, herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Karşı üniversite, Erasmus+ programı kapsamında gelen öğrenciden herhangi bir kayıt, sınav veya öğrenim ücreti talep edemez.

 

22. Gideceğim üniversitenin kendi öğrencilerine ve bana sunacağı teknik ve sosyal imkânlar aynı olacak mı?

Evet, aynı olacak. Fakat diğer öğrenciler için ücrete tabi olan olanaklar sizin için de aynı ücret karşılığını ödemeniz koşuluyla geçerli olacaktır.

 

23. Ders seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

Gideceğiniz üniversitenin Erasmus+ ile ilgili web sayfasından, Erasmus+ kapsamında gelen öğrenciler için açılacak olan dersler paylaşılmaktadır. Erasmus+’a gidecek öğrencilerimiz Gazi Üniversitesi’nde kendi sorumlu oldukları derslere göre seçecekleri dersleri belirler. Bu seçim aşamasında Gazi Üniversitesi’ne ait derslerde, olabildiğince seçmeli derslere yönelinmeli; seçmeli ders alma zorunluluğu kalmayan öğrenci ise zorunlu ders seçme yoluna gitmelidir. Ayrıca, hem ders isminin hem de ders içeriğinin benzerliğine özen gösterilmelidir.

 

24. ​Yüksek lisans öğrencisiyim. Learning agreement belgemin imza bölümünde Sosyal Bilimler Enstitüsü koordinatörü gözükmüyor. Erasmus Bölüm Koordinatörünün imzası yeterli mi?

Enstitü öğrencileri için hem Erasmus Bölüm Koordinatörü hem de Erasmus Enstitü Koordinatörünün imzası gerekmektedir. Bunun için Erasmus Bölüm Koordinatörünün bilgilerinin bulunduğu tablo ikiye bölünerek Erasmus Enstitü Koordinatörünün bilgilerine ve imzasına da yer verilmelidir.

 

25. Staj için hem Erasmus+ hem de Erasmus+ staj konsorsiyum programlarında staj hakkı kazandım. Erasmus+ stajım için kabul mektubu aldığım kurumda konsorsiyum stajımı da gerçekleştirebilir miyim? Yoksa başka bir kuruma mı geçmem gerekiyor?

İlgili kurum veya kurumlardan alınan kabul mektuplarının Erasmus Bölüm Koordinatörüne onaylatılması şartıyla, aynı kurumda veya başka bir kurumda konsorsiyum stajına devam edilebilir.

 

​26Gideceğim karşı okuldaki AKTS sayılarının kendi fakültem ile karşılaştırıldığında düşük kalması sebebiyle fakültemden aldığım bir derse karşılık karşı okuldan iki ders alarak eşleştirme yapmam mümkün müdür?

Toplam AKTS sayılarını sağladığı sürece mümkündür. Ancak, bu durumda ders yükü artacak ve öğrencinin kendi fakültesinde bir derse karşılık gösterdiği karşı okuldaki iki dersin birinden kalması halinde geçtiği dersin de yanma ihtimali olabilecektir. Dolayısıyla böyle bir durumda Fakülte Yönetim Kurulu bu durumu onaylamayabilir. Bu nedenle, öğrencinin geri döndüğünde denklik problemi yaşamaması için bir derse karşılık gelen iki dersi de başarıyla tamamlaması gerekmektedir.